Forum Conlanger Strona Główna Conlanger
Polskie Forum Językotwórców
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

[althist] Alternatywny Bieg Historii
Idź do strony 1, 2  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Conlanger Strona Główna -> Conworldy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zavadzky
Moderator
ModeratorDołączył: 04 Mar 2006
Posty: 1564
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 49 razy
Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Śro 14:32, 10 Sty 2007    Temat postu: [althist] Alternatywny Bieg Historii

Note pour moderateur: Postanowiłem wrzucić to do conworldów, żeby nie zaśmiecać althistu.

[link widoczny dla zalogowanych]

Mapa prawie-że-aktualna; zgodne z "rzeczywistością" są granice kilku opisanych państw afrykańskich, Ameryk Płn. i Płd., Europy i opisanych krajów Azji.

Poniżej opis mapy Europy; nieaktualny, zostawiony potomnym. Smile

Oto mapa Europy z dnia dzisiejszego. Jak widać, trochę się pokomplikowało... I teraz zauważyłem, że zapomniałem w kilku miejscach nazw.
Aha, całość nie ma ABSOLUTNIE nic wspólnego z waszym althistem; dopiero po robieniu mapy na bazie waszej odkryłem, że być może moje dzieło wygląda jak zrzynka...
Otóż tak wygląda Europa od około 200 lat - od wojen napoleońskich. Szalony francuski cesarz został pokonany przez wojska Koalicji Antyfrancuskiej złożonej z Anglii i Walii, Cesarstwa i Polski, więc nie wprowadził zamętu na granicach. Francja została okrojona - straciła Alzację, Belgię i Sabaudię. Niepodległość proklamowały Bretania i Normandia.

Z innej beczki - nigdy nie powstała Hiszpania. Nadal płw. Iberyjski jest podzielony; jak widać, w południowej części rozłożyło się królestwo Grenady, utworzone przez dowódcę wojsk oblegających miasto - księcia Juana* - w 1492. Dzisiaj w Grenadzie rządzi król Carlos XV.
Nawarra była od roku 1496 przez 56 lat okupowana przez Kastylię. Powstanie, którym dowodził niejaki Aranjuez, sprawiło, iż Kastylia uznała niepodległość. Jednak papież nigdy nie wyraził zgody na koronację żadnego władcy Basków.
Królestwo Galicji powstało w roku 1037 na gruzach Królestwa Asturii, które przekształciło się w Król. Leonu i Kastylii. Istnieje od tego czasu w niezmienionych granicach, co trzeba uznać za sukces Smile
Aragonia pojawiła się na mapie w roku 1035. Zajmowała najpierw tereny wielkości wielkości Zelandii (duńskiej). W roku 1295 zaistniało w granicach podobnych do dzisiejszych.

Przejdźmy na Wyspy Brytyjskie.
Król. Anglii istnieje już około 1300 lat - najpierw jako Król. Anglosaskie. W 1066 Normani pokonali pod Hastings Anglosasów i założyli swoją dynastię. W 1165 przyłączyli do Anglii Walię. W 1174 zwasalizowali Szkocję, która w roku 1651 odmówiła definitywnego przyłączenia do Królestwa. Oba państwa do dziś jednakże pozostają w przyjaznych stosunkach.
Inaczej ma się sprawa z Irlandią. Wyspa ta została w całości zajęta przez Anglików w 1692. W czasie wojen napoleońskich Irlandczycy, mimo niechęci do Francuzów, weszli w sojusz z Napoleonem. Tak wywalczyli niepodległość, którą cieszą się do dzisiaj.

Teraz czas na północ Europy.
Ta wielka różowa plama u góry to Grenlandia - do Danii (zapomniałem podpisać).
Trochę bardziej na południe... BABACH! Islandia należąca do Polski? Ano tak.
W czasie rozkwitu dynastii Jagiellonów Polska walczyła o Pomorze z Cesarstwem. Dania, bojąc się o swoje ziemie, popełniła ogromny błąd - wypowiedziała Polsce wojnę. Polskie wojska zajęły Kopenhagę w roku 1542. W zamian za opuszczenie stolicy Polska dostała wyspę Bornholm (w 1999 przekazana Danii) i Islandię. Wyspa Bornholm była ważna dla Polaków z powodu miejsca położenia - środek Bałtyku i blisko wybrzeży Szwecji (a jak wiadomo z lekcji historii, Szwecja chciała koniecznie utworzyć z Bałtyku jezioro Razz).
Wyspy Owcze - nic ciekawego.

Skandynawia i Republika Karlskrońska - co to jest?
Otóż RK powstała w 1873, kiedy to umarł bezpotomnie ostatni król Norwegii - Karol IV. Szwecja zaproponowała połączenie dwóch państw w jedno. Nazwę państwo wzięło od miejsca podpisania "umowy". W Karlskronie zbudowano w ciągu 13 lat wszystko, co było stolicy do szczęścia potrzebne.
Republika Finlandii i Estonii została proklamowana w 1917, kiedy to w czasie rewolucji bolszewików (skończyła się klęską komunistów (chyba się narażam PC Very Happy)) państwa nadbałtyckie opowiedziały się za królem (TAK, królem). Król Piotr nadał im niepodległość - stąd powstały RFiE oraz Inflanty (zaznaczone na żółto - zapomniałem wpisać nazwy).
Inflanty od 1917 toczą walkę dyplomatyczną z Polską o oddanie Kurlandii - Polska zareagowała w roku 1990, kiedy to król Tadeusz zagwarantował tym ziemiom szeroką autonomię.

Związek Rosyjski ze stolicą w Nowogrodzie powstał w roku 1572, kiedy to Rep. Nowogrodzka przyłączyła do siebie Wielkie Księstwo Moskiewskie, Rep. Pskowską, Ks. Twerskie, Ks. Wierchowskie i Riazań. Okres największej potęgi przypadł w I poł. XIX wieku, kiedy to królowa Katarzyna przyłączyła do Związku Estonię, Inflanty, Finlandię oraz Krym i królestwa Kaukazu (mapa incoming). Niestety, niektórym się to nie podobało i w roku 1917 wybuchła rewolucja bolszewików, dowodzona przez Trockiego, który został jednak zamordowany przez zwolenników Lenina. Komuniści odnosili sukcesy, lecz kiedy Lenin przejął dowództwo, szybko doprowadził do końca przewrotu.
Zwolennicy uciekli do Dagestanu, gdzie założyli Socjalistyczną Republikę Astrachania. (Dobrze odmieniam?)

Wschodnia Ukraina to nic innego jak "prawobrzeżna Ukraina", która odłączyła się od Polski w XVII w. Dziś jest rządzone przez króla Polski i ukraiński parlament. Na rok 2020 planuje się przyłączenie do Rzeczpospolitej.

Polska wytrzymała próby rozbioru, a Konstytucję 3 Maja udało się wprowadzić w życie (zresztą funkcjonuje ona do dzisiaj - oczywiście z poprawkami). W roku 1821 wszystkie ziemie utracone w czasie pierwszego rozbioru udało się odzyskać - podobno królowej rosyjskiej w czasie choroby podstawiono pod nos dokument do podpisu. Okazał się on dekretem o oddaniu ziem zdobytych Polsce Smile. Cesarstwo oddało ziemie bez problemu, mówi się coś o wpływie papieża. (Austria nie uczestniczyła w rozbiorach).
W roku 1846 Morawy, w stanie bezkrólewia, zwróciły się z pomocą do Polski. Zawarto unię personalną. Słowacja została uzależniona od RP w czasie wojen napoleońskich - Słowacy opowiedzieli się za Francją.

Morawy istnieją od 1490 - po rozpadzie Węgier Macieja Korwina kilka państw próbowało się uniepodległościowić (Wink). Udało się to tylko Morawom, które absolutnie nic wspólnego nie mają z Czechami, które od 1556 były częścią Austrii; po wojnach napoleońskich preszły w ręce Cesarstwa.

Królestwo Południowej Mołdawii powstało w roku 1621, kiedy to Polacy pod Chocimiem rozgromili Turków. Po bitwie hetman Konaszewicz-Sahajdaczny - upoważniony przez króla - zaczął rokowania pokojowe z Osmanem II. Po kilku dniach przybył król Zygmunt III, który swą nieugiętą postawą (Wink) doprowadził do podpisania upokarzającego dla Turków ukłądu pokojowego, który sprawiał, iż tracili oni na rzecz sojuszników Polski - Rumunów - Siedmiogród, na rzecz RP Mołdawię (został w rękach Turcji tylko Budziak, z którego powstał ten potworek) oraz Macedonię i północno-wschodnią Grecję na rzecz Bułgarii.

Rumunia istnieje od roku 1462, kiedy to niepodległość ogłosiła Wołoszczyzna. Wkrótce doszedł fragment Siedmiogrodu, zachodnia Mołdawia, Bukowina oraz Dobrudża. W 1574 do federacji dołączył Banat.

Bułgaria jest na mapie jako państwo od 864, kiedy to Borys zjednoczył państwo, przyjął chrzest i przejął władzę. Bułgaria nigdy nie poddała się Turkom; wkrótce ci drudzy zaprzestali w ogóle walki o te ziemie i zajęli się Bałkanami.
Stolica, Sredec, w niektórych językach funkcjonuje pod bizantyjską nazwą Sofia.

Serbia do 1878 była częścią Turcji. Od tego czasu nękana jest różnymi konfliktami. Największym z nich niewątpliwie była wojna o Czarnogórę z Turkami (1882 - 1913). Oczywiście konflikt nic nie zmienił.

Chorwacja - naród wskazał w referendum przeprowadzonym w części austriackiej w roku 1953, iż chce niepodległości. Węgierski prezydent powiedział, że "skoro tak, to niech sobie biorą [ziemie]". I Chorwaci skwapliwie wzięli.

Węgry - pańśtwo to nieprzerwanie istnieje od roku ok. 960. W 997 przyjęli chrzest od papieża. I w zasadzie przez te 1000 lat nic ciekawego się nie wydarzyło... poza tym, że mało co nie stracili niepodległości w roku 1564, kiedy Turcy postanowili znowu pobroić w Europie. Heroiczna obrona Budapesztu sprawiła jednak, iż Węgry przetrwały.

Austria - w 2. poł. XV w. na scenie politycznej w Europie pojawiła się nowa siła - Habsburgowie. Do 1556 opanowali Austrię, Styrię, Karyntię, Tyrol i Czechy. Wkrótce zajęli również tereny Rep. Weneckiej oraz Krainę.
I tak do dziś państwo istnieje. Dwa lata temu cesarz Franciszek V zrzekł się Istrii. Ale to nic nie dało, bo nikt się tym nie zainteresował.

Cesarstwo - kontynuator tradycji Imperium Franków, uznawane przez papieża i cesarza za prawdziwe przedłużenie Imperium Rzymskiego. Trzeba mimo wszystko przyznać, iż jest to potężny organizm państwowy - Belgia, Holandia, Luksemburg, Alzacja, Niemcy, fragment Dolnego Śląska, Pomorze Zachodnie, Mediolan, Sabaudia, Florencja... (...)

No, to już chyba wszystko Razz

______
*oryginalne imię, wiem Wink[/b]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez zavadzky dnia Nie 11:34, 25 Mar 2007, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kwadracik
PaleoAdminDołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 3731
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 48 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Skierniewice

PostWysłany: Czw 8:12, 11 Sty 2007    Temat postu:

Cytat:
Polska wytrzymała próby rozbioru, a Konstytucję 3 Maja udało się wprowadzić w życie (zresztą funkcjonuje ona do dzisiaj - oczywiście z poprawkami). W roku 1821 wszystkie ziemie utracone w czasie pierwszego rozbioru udało się odzyskać - podobno królowej rosyjskiej w czasie choroby podstawiono pod nos dokument do podpisu. Okazał się on dekretem o oddaniu ziem zdobytych Polsce Smile. Cesarstwo oddało ziemie bez problemu, mówi się coś o wpływie papieża. (Austria nie uczestniczyła w rozbiorach).
W roku 1846 Morawy, w stanie bezkrólewia, zwróciły się z pomocą do Polski. Zawarto unię personalną. Słowacja została uzależniona od RP w czasie wojen napoleońskich - Słowacy opowiedzieli się za Francją.


To bardzo miło z twojej strony. W moim Świecie Nowych Indii Polska została wcielona do Czechosłowacji po krótkiej wojnie, a następnie stała się częścią Zachodnich Republik Słowiańskich, na wieki przestając istnieć jako niezależne państwo. Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zavadzky
Moderator
ModeratorDołączył: 04 Mar 2006
Posty: 1564
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 49 razy
Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Czw 10:54, 11 Sty 2007    Temat postu:

...euh! Ty antypatrioto! Ty ubeku, ty! Razz

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Eldarion I
Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 1202
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 14 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 12:58, 11 Sty 2007    Temat postu:

Phi, u mnie w ogóle nie ma Polski tylko Król. Wisły, bo to Wiślanie się zajęli jednoczeniem polskich plemion Razz
Zresztą ja już przeszedłem wszystkie możliwe sytuacje polityczne związane z Polską - od mocarstwa rozciągającego się od Lombardii przez Bałkany, Niemcy, Rosję po Kanadę, do państwa które wzbogaciłem wobec realhistorii tylko obwodem kaliningradzkim. Ale zawsze gdzieś tam w przeszłości musiał być epizod "Od morza, do morza" Wink
Sytuacja maluje się pięknie, w ogóle ciekawe to wszystko (choć chwilami, daruj, ale niezbyt realistyczne), wchodzi w pewien kontrast z realhistorią - gdy u nas prym wiodą teraz państwa narodowe, u Ciebie zaczyna się sytuacja podobna do tej tuż sprzed WWI - dominują wielkie mocarstwa którym towarzyszą niemalże państwa-satelity. Czekam na więcej ciekawych szczegółów z historii Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vilén
Gość


PostWysłany: Czw 13:23, 11 Sty 2007    Temat postu:

No cóż, faktycznie dość ciekawe, choć czasem dość nierealistyczne. Czekam na więcej, wszakże nie ograniczajmy się tylko do Europy, chętnie bym widział np. mapę Afryki ;).

Eldarion I napisał:
Phi, u mnie w ogóle nie ma Polski tylko Król. Wisły, bo to Wiślanie się zajęli jednoczeniem polskich plemion :P
Zresztą ja już przeszedłem wszystkie możliwe sytuacje polityczne związane z Polską - od mocarstwa rozciągającego się od Lombardii przez Bałkany, Niemcy, Rosję po Kanadę, do państwa które wzbogaciłem wobec realhistorii tylko obwodem kaliningradzkim. Ale zawsze gdzieś tam w przeszłości musiał być epizod "Od morza, do morza" ;)

Bracie! Ja miałem też podobnie, choć w mojej wersji największy obszar Polski był od Wielkopolski do końca Białorusi oraz od Kurlandii do Słowacji, najmniejszy, to był właśnie z obwodem kaliningradzkim, a althistoria była próbą prześledzenia sytuacji "co by było, gdyby Polska zamiast popać w łapy komuchów przybrała model szwedzki". No i tak samo miałem, że to Wiślanie zajęli się jednoczeniem Polski, czego efekty możemy zobaczyć [link widoczny dla zalogowanych].
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zavadzky
Moderator
ModeratorDołączył: 04 Mar 2006
Posty: 1564
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 49 razy
Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Czw 14:08, 11 Sty 2007    Temat postu:

Ej, PC, czemu nie zwróciłeś uwagi na moją wspaniale zamaskowaną prowokację? Razz

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vilén
Gość


PostWysłany: Czw 14:19, 11 Sty 2007    Temat postu:

Seiphel napisał:
Ej, PC, czemu nie zwróciłeś uwagi na moją wspaniale zamaskowaną prowokację? :P

Zwróciłem uwagę :P.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zavadzky
Moderator
ModeratorDołączył: 04 Mar 2006
Posty: 1564
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 49 razy
Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Czw 14:39, 11 Sty 2007    Temat postu:

Ale nie skomentowałeś jej we właściwy sobie sposób Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vilén
Gość


PostWysłany: Czw 17:12, 11 Sty 2007    Temat postu:

Seiphel napisał:
Ale nie skomentowałeś jej we właściwy sobie sposób :D

Po prostu nie chcę wywołać kolejnego flejma.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Eldarion I
Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 1202
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 14 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 18:19, 11 Sty 2007    Temat postu:

To co mogę wywołać ja, kiedy u mnie komunizm na dzień dzisiejszy jest dopiero w zalążku i występuje tylko w jednym państwie - biednej afrykańskiej republice pod nazwą Gwinea Fryska? Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vilén
Gość


PostWysłany: Czw 18:28, 11 Sty 2007    Temat postu:

Eldarion I napisał:
To co mogę wywołać ja, kiedy u mnie komunizm na dzień dzisiejszy jest dopiero w zalążku i występuje tylko w jednym państwie - biednej afrykańskiej republice pod nazwą Gwinea Fryska? ;)

Wywołać? U mnie ROTFLa :P. Notabene, Fryska to od Fryzji, czy od Frygii? A poza tym, jak masz mapę Afryki, to dawaj ;).
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Eldarion I
Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 1202
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 14 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 18:31, 11 Sty 2007    Temat postu:

Od Fryzji. Jedno z ważniejszych państw w Europie swoją drogą xD A mapę Afryki dopiero muszę przystowsować do warunków komputerowych. Właśnie próbuję wszystko należycie wsadzić w tę maszynę. Na dniach może będzie i Afryka, zaczynam od Europy.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rémy
Dołączył: 03 Gru 2005
Posty: 1828
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: PL76200

PostWysłany: Czw 19:03, 11 Sty 2007    Temat postu:

Fryzyjska a nie fryska ;p . Frysk to 'fryzyjski' po fryzyjsku Razz

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Eldarion I
Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 1202
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 14 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 19:08, 11 Sty 2007    Temat postu:

E tam, zbuntowane ludy afrykańskie nie umiały odmieniać Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zavadzky
Moderator
ModeratorDołączył: 04 Mar 2006
Posty: 1564
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 49 razy
Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Pią 19:52, 12 Sty 2007    Temat postu:

No i oto chodzi! Polacy są idioci i jak coś zostało nazwane załóżmy Fryske Guinea (nie znam fryzyjskiego Razz) to uznali, że to Gwinea Fryska. Smile
A tak w ogóle "frysk" kojarzy mi się ze "świeżym" Razz


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Conlanger Strona Główna -> Conworldy Wszystkie czasy w strefie GMT
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin