Forum Conlanger Strona Główna Conlanger
Polskie Forum Językotwórców
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kazanie... althistyczne.
Idź do strony 1, 2  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Conlanger Strona Główna -> Opowiadania
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kwadracik
PaleoAdminDołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 3731
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 48 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Skierniewice

PostWysłany: Śro 21:15, 22 Kwi 2009    Temat postu: Kazanie... althistyczne.

Nie wiem, czy powinienem to umieszczać, ale jeśli ktoś się doczepi, mogę usunąć ;) Kombinowałem trochę nad zarysem althistorii gdzie technologia stoi na poziomie 21-go wieku, ale mentalność i kultura na poziomie 17-go. I uznałem, że nic nie wyrazi tego lepiej niż poniższe. Jeśli się spodoba, mogę spróbować tego typu świat dopracować, choć jestem noga z historii i wszelkie niedociągnięcia pewnie zbędę "aaa, bo to historia alternatywna i tam było inaczej".

Pewnie stylizowany polski też nie za bardzo mi wyszedł, ale... co tam.


Kazanie do słów Dziejów Apostolskich, 2:1-13,
Na rok pański 1689


Umiłowani bracia w Chrystusie Panu!

Ostatnimi czasy wszyscy spośród nas usłyszeć zapewne mogli byli o kontrowersyi wywołanej przez błazeństwa żaków z Collegium Polytechnicum w Wittenberdze. Żakom tymże dane było pod władzą Cesarza i z woli Pana Naszego pracować nad programem komputacyjnym, który to by mógł zgodnie z zamierzeniami Ojców naszej reformacyi tłumaczyć Pismo Święte na języki różnorakie, ażeby każdy mógł w swej stronie świata dostęp do Wulgaty na własny język przetłumaczonej uzyskać, i żeby za sprawą wynalazku interrecji Słowo Pańskie do krańcy świata dotarło, tak, że i Saracen, i Mawrzyn, i Indus, Słowa tego by mogli usłuchać i na słuszną drogę się sprowadzić.

Lecz żacy ci taką sztuczkę sobie upodobali: Z wykorzystaniem wielu słowników przez różnorakich światłych mężów napisanych, algorytm sporządzili, który by to z łaciny tłumaczył na języki świata, i aby wiarygodność tłumaczenia sprawdzić, ażeby zarazem spowrotem tłumaczyć być mógł. Tak oni jednak Boże dzieło w igrzysko swoje obrócili, iż słowa Ewangelii raz do programu wpisane i algorytmowi podane, na powrót w łacinę tłumaczyli, a następnie na język niemiecki, lub też kilkakrotnie poddawali zabiegowi transdukcji słowa Ewangelii, z jednego języka na inny, a następnie na swój ojczysty, i w procesie tym, słowa owe tak zostawały przekręcone, iż cytować ich niegodnym jest w tym miejscu świętym. Mądrość Biblii zagubiona została w tym tłumaczeniu automatycznym, tak, że po przeczytaniu pownonym, to, co było zezwolone zostało zakazane, i na powrót, lub że słowa Boga reguł syntaksy nie spełniały, lub że Boskie przykazy inne nomina zawierały, niż w oryginale, tak, że “duch” nie był “duchem” tylko innym słowem zań podstawionym, a wiele mniej godnym. Tako to ze Słowa Bożego zabawy sobie studenci ci poczyniali.

Więcej, niegodni ci młodzieńcy za stosowne uznali sztuczkę swoją opublikować za pośrednictwem Bożego daru interrecji, i tako to wiele uzyskali opinii, iż że błazeństwo śmiech głośny u postronnych wywołuje. Nie zmuszony jestem dodawać, jak wielkie poruszenie pycha tychże żaków w kraju naszym wywołała, tak, że sami papiści znów śmiać z nas się poczeli, lub o herezyję posądzać, jako to zwykli czynić w takich przypadkach. Mądrością cesarza i za przykazem uczonych mężów, jak być musiało, żacy ci zatrzymani zostali, a do Collegium Polytechnicum zaproszono uczonych w piśmie, aby odpowiednie dochodzenie przeprowadzili, i aby kolejnym wypadkom takim zapobiegli. Każdego ucieszyć musi fakt, iż żacy ci niegodni bluźnierstwa winnymi ocenieni zostali, i z Collegium usunięci, karą obciążeni, i na rok więzienia skazani. Szczęśliwi oni są w czasach tych żyć i miłosierdzie Cesarza znać, bo by inaczej w piecach krematoryj wylądowali, jak zwykło się czynić w wiekach ubiegłych.

Sprowadza nas ta kwestia do kontrowersyi wynalazku interrecji, który to niedawno rozpowszechnił się wielce po Europie i świecie całym. Jak we wszystkich przypadkach osiągnieć nauki, które to za pośrednictwem sawantów i filozofów przyszły, często oddalonych od Boga przez swą pychę i bluźniercze wolnomyślicielstwo, to my sami zmuszeni jesteśmy Bożą wolę wypełniać i pieczę nad wynalazkami owymi sprawować. Tak to interrecję od jej powstania Kościół Pański upodobał sobie wykorzystać, aby kazania swoje święte głosić, ale podobnym znalażło się to samo czynić papistom, którzy do głosu w niej doszli, i baptystom, i kwakrom nawet, zza morza herezyje swoje rozpowszechniającym. Tako więc za wolą Cesarza cenzurę nad interrecją w Cesarstwie Niemieckim sprawować przyszło pomniejszym władzom, to jednak, jak widać, wcale nie zapobiegło przewrotowi w głowach żaków, o których mowa była, niegodnych miana zbożnych chrześcijan. Trzeba nam zatem, bracia umiłowani, uwagę wielką poświęcać tymże nowym technologijom, aby zgodnie z zamysłem Stwórcy nam służyły, a nie za pretekst do głupstw i bałwaństw rozlicznych stały. Przypominać nie muszę sprawy słynnej z wynalazkiem kaset telewizyjnych, który to lat temu czterdzieści ludziom niskim posłużył, aby rzeczy niegodne omawiania nagrywali i między sobą rozpowszechniali, czyniąc rozpustę i rozgoryczenie. Mówić nie muszę także, iż od czasów komputacji wynalezienia, i maszyn komputacyjnych, wiele prób przeszło państwo nasze aby miano zbożnego ludu zachować. Ile to szyderczych programów napisanych zostało, ile hazardu, ile bezeceńskich gier ludu gdzie zasiadający przed maszyną wcielić się mógł w rolę nieswoją, niby aktor w greckiej tragedyi, i moce boskie zdobywać, lub świat ratować, lub alchimiję czynić, i ani Boga w grach tych odnaleźć nie można było, ani jakiegokolwiek innego dobra, toteż obecnie upodobał sobie nasz Cesarz, chwała mu za to, cenzurę rozrywek tych poczynić.

Tymi słowy pokrotce zwrócić waszą uwagę chciałem, bracia umiłowani, na kwestię obrony wiary naszej, wobec przemian i technologicznych progresyj, jakimi to Cesarstwo nasze ostatnio jest błogosławione. Bez darów bowiem Ducha Świętego i zdolności rozpoznania tego, co boskie, i tego, co heretyckie, próby tej przetrwać nie możemy, i obyśmy z Mądrością Pana podołali świat nas tak ukształtować, żeby Dzieło Boże wypełniać, w razie przeciwnym, stać się możemy jako ci Saraceni, ili Mawrzyni, ili Indusi, co wynalazki nasze dumnej Europy nam odbierają, i do celów własnych i woli Pana naszego przeciwnych ich używają. Obyśmy nie jak żacy ci Słowo Boże w jedną stronę machiny wpuszczali, a inną wypuszczali, ale do siebie brali i sercem go słuchali. Amen.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Silmethúlë
Dołączył: 18 Paź 2005
Posty: 1767
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 28 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Droga Mleczna, Układ Słoneczny, Ziemia, Unia Europejska, Polska

PostWysłany: Śro 22:25, 22 Kwi 2009    Temat postu:

Autor jest kapłanem jakiej religii? (Sądząc po tym pisaniu o "papistach", do których najwyraźniej nie należy, domyślam się, że nie jest rzymskim katolikiem)

A tak na szybko doczepię się jeno do tego, ze ja bym nie pisał "algorytm" a "algoritmus", jak to w zwyczaju wtedy, jeśli się nie mylę, zapożyczać z łaciny razem z końcówkami mianownika, mieli.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vilén
Gość


PostWysłany: Śro 23:25, 22 Kwi 2009    Temat postu: Re: Kazanie... althistyczne.

Kwadracik napisał:
Mądrość Biblii zagubiona została w tym tłumaczeniu automatycznym, tak, że po przeczytaniu pownonym, to, co było zezwolone zostało zakazane, i na powrót, lub że słowa Boga reguł syntaksy nie spełniały, lub że Boskie przykazy inne nomina zawierały, niż w oryginale, tak, że “duch” nie był “duchem” tylko innym słowem zań podstawionym, a wiele mniej godnym. Tako to ze Słowa Bożego zabawy sobie studenci ci poczyniali.

…i tak założono sektę Świadków Jehowy ;P.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bandziol20
Dołączył: 22 Maj 2008
Posty: 2371
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 23:30, 22 Kwi 2009    Temat postu: Re: Kazanie... althistyczne.

Paweł Ciupak napisał:

…i tak założono sektę Świadków Jehowy ;P.

HEHHE Very Happy
EDIT : A co do -us to w sumie wielkiej przewiny w tym nie znajduję, że wspomnę konsensus (chociaż J. Kurski mówi konsens), ale jak to ma pomóc lepszej stylizacji to niech będzie. Zastanawiam się jakie elementy wskazują, że to wiek XXI ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kwadracik
PaleoAdminDołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 3731
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 48 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Skierniewice

PostWysłany: Śro 23:58, 22 Kwi 2009    Temat postu:

-us? XXI? Qué?

Cytat:
Na rok pański 1689


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bandziol20
Dołączył: 22 Maj 2008
Posty: 2371
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 11:23, 23 Kwi 2009    Temat postu: Re: Kazanie... althistyczne.

Kwadracik napisał:
Kombinowałem trochę nad zarysem althistorii gdzie technologia stoi na poziomie 21-go wieku, ale mentalność i kultura na poziomie 17-go.

No myślałem, że się pojawią w tekście jakieś nowinki techniczne. Coś a la "Wesele w Atomicach" Sławomira Mrożka Razz No np. husaria w napowietrznych spodkach Smile


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bandziol20 dnia Czw 11:25, 23 Kwi 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kwadracik
PaleoAdminDołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 3731
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 48 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Skierniewice

PostWysłany: Czw 17:49, 23 Kwi 2009    Temat postu:

Cytat:
Autor jest kapłanem jakiej religii? (Sądząc po tym pisaniu o "papistach", do których najwyraźniej nie należy, domyślam się, że nie jest rzymskim katolikiem)


Protestantyzm w wydaniu luterańskim, w Niemczech. Zasadniczo wyobraziłem sobie Europę po reformacji (luterańskie są głównie Niemcy, Austria i Szwecja), przy czym w Anglii panuje anglikanizm z "toleracją" religijną. Czyli mniej więcej jak rzeczywisty XVII wiek. Polityki jako takiej nie opracowywałem, ale dominują monarchie, a Święte Imperium Rzymskie dobrze się trzyma Razz

Cytat:
A tak na szybko doczepię się jeno do tego, ze ja bym nie pisał "algorytm" a "algoritmus", jak to w zwyczaju wtedy, jeśli się nie mylę, zapożyczać z łaciny razem z końcówkami mianownika, mieli.


Aha - dobry pomysł Razz

Cytat:
No myślałem, że się pojawią w tekście jakieś nowinki techniczne. Coś a la "Wesele w Atomicach" Sławomira Mrożka Razz


Wesela w Atomicach jakoś nigdy nie byłem fanem - ale że technologia stoi mniej więcej na obecnym poziomie (z małymi różnicami), "husaria zmechanizowana" może jak najbardziej istnieć. I co ciekawe, wielu konserwatystów krytykuję nową broń ognistą i balistyczną jako nierycerską lub wręcz szatańską, a pomysły podróży w kosmos uważa za niebezpieczne wychodzenie poza granice Bożego świata.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vilén
Gość


PostWysłany: Czw 18:25, 23 Kwi 2009    Temat postu:

Heh, już sobie wyobrażam parę dat z kalendarza – pomyślmy…

1221 – polski gwiazdozier Mikołajko z Torunia ogłasza drukiem swe dzieło „De revolvtionibvs orbivm coelestivm”, głosząc teorię, jakby Ziemia krążyła wokół Słońca.

1623 – papież Paweł V oficjalnie zakazuje stosowania środka „Ciclonus B” w obozach koncentracyjnych dla heretyków, jako sprzecznego z dogmatami katolickimi.

1636 – w odpowiedzi na zamknięcie granic Japonii przed zagranicznymi inwestorami, lotnictwo angielskie oraz portugalskie zrzuca bombę atomową na Hiroszimę i Nagasaki.

1641 – za panowania Iwana IV Groźnego, bojar Jurij Aleksiejewicz jako pierwszy człowiek na ziemii wylatuje w przestrzeń kosmiczną.

1672 – czołgi ottomańskie niszczą polską bazę wojskową ulokowaną w Kamieńcu Podolskim.


Ostatnio zmieniony przez Vilén dnia Czw 18:26, 23 Kwi 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bandziol20
Dołączył: 22 Maj 2008
Posty: 2371
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:53, 23 Kwi 2009    Temat postu:

Paweł Ciupak napisał:

1641 – za panowania Iwana IV Groźnego, bojar Jurij Aleksiejewicz jako pierwszy człowiek na ziemii wylatuje w przestrzeń kosmiczną.

ciekawe czy po powrocie nie został skazany na elektryczną gilotynę za opowiadanie dowcipów o carze ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Constantine Frank Hawkman
Gość


PostWysłany: Czw 19:04, 23 Kwi 2009    Temat postu:

1410 - Wojska Zakonu Krzyżackiego zostają przyłapane na próbie kradzieży polskich jupiterów. Polski król. Władysław Jagiełło wraz z litewskim wojskiem księcia Witolda za karę niszczą Zakon. Jupitery - duma i niejako symbol królewstwa zostały obronione.

1683 - Polskie wojska pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego podejmują udaną akcję desantową piechoty zmotoryzowanej wraz z potęznym skrzydłem pancernym mechów Husar MK III na pola pod Wiedniem. Zaskoczony nowoczesnymi, wykonanymi w technologii jupiterowej i niewykrywalnymi dla wzroku oraz radaru machinami latającymi Wielki Wezyr Kara Mustafa dokonuje aktu obstrukcji we własne spodnie i pełen hanby ucieka myśliwcem z pola bitwy

1905 - Albert Einstein rozwiązuje zagadkę działania jupiterów i otrzymuje za to wybitne osiągnięcie nagrodę Nobla. Waldemar dowiaduje się, co to są jupitery.


Ostatnio zmieniony przez Constantine Frank Hawkman dnia Czw 19:05, 23 Kwi 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vilén
Gość


PostWysłany: Czw 19:12, 23 Kwi 2009    Temat postu:

Constantine Frank Hawkman napisał:
1410 - Wojska Zakonu Krzyżackiego zostają przyłapane na próbie kradzieży polskich jupiterów. Polski król. Władysław Jagiełło wraz z litewskim wojskiem księcia Witolda za karę niszczą Zakon. Jupitery - duma i niejako symbol królewstwa zostały obronione.

Ła… wiesz, ja taż umiem czytać pr0n.pl…
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kwadracik
PaleoAdminDołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 3731
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 48 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Skierniewice

PostWysłany: Pią 12:42, 03 Lip 2009    Temat postu:

Nie wiem, czy bardzo ten post tu pasuje, ale dorzucę parę moich pomysłów luźno związanych z tekstem i tymże światem.

Po pierwsze, myślałem, żeby w tej althistorii stworzyć coś na podobieństwo "universal character" Becka, czyli najstarszego auxlangu (patrz mój post na samym dole strony): w Europie inteligencja zachwycałaby się eurocentrycznym monstrum będącym skrzyżowaniem dzieła Becka, esperanto i łaciny, stworzonym aby pozwolić na komunikację międzykulturową.

(^ inspiracja tematem Ciupaka Wink)

Po drugie, miałem kolejny pomysł na porąbany conworld, czyli "Anaksymandrię" - czyli świat, którego [link widoczny dla zalogowanych]. Rzecz w tym, że poza nowinkami fizycznymi i geograficznymi, za bardzo nie wiem, co z nim zrobić - być może stworzyć kultury oparte na jego "trójczęściowej" mapie świata, ale fundamentalny helenizm takiego świata raczej nie wymagałbym conlangów (no chyba, że grecki albo perski rozwinęłyby się w alternatywny sposób).


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kwadracik dnia Pią 12:45, 03 Lip 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
varpho
Dołączył: 02 Paź 2007
Posty: 1321
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Tomaszów / Wawa

PostWysłany: Nie 19:35, 11 Paź 2009    Temat postu: Re: Kazanie... althistyczne.

Kwadracik napisał:

Kazanie do słów Dziejów Apostolskich, 2:1-13,
Na rok pański 1689to jest piękne, taki luterański althist. Very Happy
co do samej idei - przypomniała mi się anegdota dot. pierwszego tłumaczenia maszynowego:
wprowadzono: "duch ochotny, ale ciało mdłe."
uzyskano: "spirytus dobry, ale mięso nadgnite."


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Feles
Administrator
AdministratorDołączył: 21 Wrz 2009
Posty: 3830
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 21 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:50, 29 Paź 2009    Temat postu:

Hmm... Fajne! Będzie coś więcej?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kwadracik
PaleoAdminDołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 3731
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 48 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Skierniewice

PostWysłany: Pią 12:46, 30 Paź 2009    Temat postu:

Gah, pewnie nie. Myślałem trochę nad przedstawieniem świata w postaci althistycznych pamiętników, stosownie do okresu (a'la Pepys albo Pasek), ale za bardzo mi się nie chce tego zaczynać ze względu na brak czasu Razz

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Conlanger Strona Główna -> Opowiadania Wszystkie czasy w strefie GMT
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin