Forum Conlanger Strona Główna Conlanger
Polskie Forum Językotwórców
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ustrój (ustroje) polityczne w Waszych światach

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Conlanger Strona Główna -> Blokowisko
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Constantine Frank Hawkman
Gość


PostWysłany: Nie 4:57, 27 Kwi 2008    Temat postu: Ustrój (ustroje) polityczne w Waszych światach

Jakie są obowiązujące ustroje polityczne w Waszych światach? Kapitalizm / Burżuazja? Komunizm? Leninizm? trockizm? Marksizm? Nitzscheanizm? Demokracja? Władza Korporacji? Monarchia konstytucyjna? Monarchia dziedziczna absolutna? Faszyzm?

W Gesteraia wsytępują następujące rodzaje ustrojów politycznych

Monarchia dziedziczna : Ariakata ("królowanie"): Israia Ariakatan -("Israia Królorządzona")
Deomkracja ludowa (socjalizm) oparta na demokratycznych wyborach przedstawicielskich (głosują rody, reda) - Leiuda-ariakata ("ludokrólowanie") np. Ariazh Leiuda-ariakatan ( "Ariazh Ludowodządzony")


Ostatnio zmieniony przez Constantine Frank Hawkman dnia Nie 4:59, 27 Kwi 2008, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pittmirg
Dołączył: 27 Lut 2007
Posty: 2382
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Z grodu nad Sołą

PostWysłany: Nie 7:56, 27 Kwi 2008    Temat postu:

Tekowie (czyli ci, co mówią w języku isuhuwum): ustrój plemienny, istnieje wódz danej wioski/plemienia etc., w razie zewnętrznego zagrożenia mogą się zrzeszać w luźne związki plemion, szczegółów nie dopracowałem

Hachowie (czyli użytkownicy języka dwiŋ): coś w stylu teokracji połączonej z merytokracją, państwo jest rządzone przez organizację o pewnych cechach zakonu, do której przynajmniej w teorii mogą się dostać przedstawiciele wszystkich warstw społecznych w drodze specjalnych testów... też nie opracowałem szczegółów


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marusza Trollsdottir
Dołączył: 23 Cze 2006
Posty: 189
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Z grodu Tura

PostWysłany: Nie 19:53, 25 Maj 2008    Temat postu:

Viruderen Esel Lenug (użytkownicy itereš) - państwo zorganizowane w związek kniaziostw nad którymi władzę dzierży Cesarz. Prócz tego na terenach zdobycznych z okresu kolonialnego Gubernie.
Cesarz może zakwestionować każdą decyzję jego urzędników i wasali. Zobowiązany jest jedynie do przestrzegania umów obowiązujących w Kapitule Wolnych Ludów (choć jako hegemon związku sam dyktuje ich warunki). Kniaziowie mają prawo do administracji samorządowej. Szlaki komunikacyjne i granice są dodatkowo obstawione przez "cesarskich".
W odniesieniu do społeczeństwa ustrój można określić jako apartheid. Władzę sprawują leni (władykowie, wysocy oficerowie), klasę średnią urowie (urzędnicy, kler, rzemieślnicy, handlarze, żołnierze i niżsi oficerowie). Najgorszą pozycję mają haravi (chłopi przypisani do ziemi, czasem siły uzupełniające dla wojska).
Są jeszcze inne państwa, na kształt demokracji, związki plemienne, wielki związki feudalne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zyx
Dołączył: 18 Paź 2005
Posty: 384
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:33, 29 Maj 2008    Temat postu:

Ferrint

Ferrint jest monarchią konstytucyjną. Zasady funkcjonowania państwa określa konstytucja z 2837 roku, uzupełniona w późniejszych latach o 16 poprawek. Głową państwa jest król sprawujący swą władzę dożywotnio. Zgodnie z tradycją, ma on opiniotwórczy autorytet. Tylko za jego zgodą parlament może zmienić konstytucję kraju oraz wypowiedzieć wojnę.

Władza wykonawcza należy do gabinetu rządowego, na którego czele stoi prezydent mianujący ministrów. Prezydenta powołuje partia, która osiągnęła zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego parlamentu, do którego wybory odbywają się co cztery lata:
* Izba niższa - Rada Narodowa (400 posłów)
* Izba wyższa - Rada Stanu (150 deputowanych)

Parlament jest rozliczany ze swej działalności przed królem, który w przypadku stwierdzenia jego działania na szkodę państwa ma prawo go rozwiązać oraz ogłosić wcześniejsze wybory. Na straży konstytucji stoi Trybunał Konstytucyjny, a na straży monarchii - Trybunał Królewski, który w razie poważnych nadużyć ma prawo zdetronizować króla.

Tak to wygląda oficjalnie, natomiast myślę też nad jakimiś dodatkowymi, nieoficjalnymi rozwiązaniami.

Unia Ravengardzka

Unia Ravengardzka jest niewielkim terytorialnie obszarem skupiającym 51 niepodległych, w większości państw-miast. Każde z nich prowadzi własną politykę i posiada własny ustrój, jednak sama Unia także posiada osobowość prawną, a nawet własne terytorium.

W Unii działa dwuizbowy parlament oraz rząd z premierem na czele, które wybierane są według następujących zasad:
- W parlamencie muszą się znaleźć przedstawiciele każdego kraju związkowego i każdej tradycyjnej grupy narodowościowej zamieszkującej Unię (w liczbie 5)
- W każdym resorcie muszą znaleźć się przedstawiciele każdej tradycyjnej grupy narodowościowej zamieszkującej Unię.
Parlament współpracuje z rządami poszczególnych krajów, które ratyfikują jego ustawy oraz same mają inicjatywę ustawodawczą.

Dodatkowo ważnym ciałem doradczym jest Forum Ravengardzkie zbierające się raz do roku w Ravengardzie.

Trzeba dodać, że sytuacja prawna krajów w Krainie Latających Siekier jest dość skomplikowana, a Unia bije pod tym względem wszelkie rekordy. Pomiędzy wszystkimi państwami-miastami pozawierane jest tyle różnych umów, że nietrudno się w tym wszystkim pogubić. Szczególnie chodzi o:
- Miasta leżące na terenie np. 2 różnych państw. Wprawdzie obecnie granice biegną już w miarę normalnie, ale takie sytuacje wciąż się zdarzają.
- Czasem zdarza się, że jakieś państwo ma część swoich budynków rządowych ulokowanych poza swoimi granicami.
- Nieduży fragment terytorium, które de iure nie leży na terytorium żadnego państwa, lecz znajduje się pod administracją Unii. Na terenie tym znajduje się 6/7 stolicy Unii, Vissein oraz niewielkie miasto Hiblein podpisywane na wszystkich mapach jako Higlein wskutek pomyłki kartografów przed wiekami. W tych przypadkach trzeba było rozwiązać kwestię obywatelstwa, spraw związanych z kodeksem karnym, sądownictwem itd.

Tak więc ustrój w UR jest baaaaardzo skomplikowany i jego głębsza analiza wykracza poza ramy tego posta Smile.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jasnysfinks
Dołączył: 04 Paź 2006
Posty: 376
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 5/5

PostWysłany: Sob 6:16, 26 Lip 2008    Temat postu:

Ja przepraszam, ze nie opublikowałem włsanego conworldu tj. Vegi, ale z niego mam właściwie tylko ustrój polityczny więc piszę tu.

Ustrojem tym jest monarchia kontytucyjna. Król jest dziedziczny,(władza oprzechodzi z ojca na najstarszego syna). Wywawaniem dekretów mających moc prawną zajmuje się Rząd, w którego skład wchodzą ministrowie i wiceministrowie. Ministrowie zasiadają w Rządzie do czasu, aż sami zrezygnują bąź zostaną funkji swej pozbawieni przez przemiera lub króla. w przypadku dymisji premiera wybierany jest nowy w wyborach powszrechnych przy czym prawo wyborcze mają:
Bierne tylko arystiokracja, a czynne takżę mieszkańcy miast. Dymisja premiera nie oznacza zmiany całego gabinetu chodź nowy premier na ogół zmienia nie wygodnych mu ministrów


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
laszlo
Dołączył: 09 Cze 2008
Posty: 860
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Siemianowice Śląskie

PostWysłany: Pon 13:26, 28 Lip 2008    Temat postu:

W Uniwersum Panslawii jest z tym różnie. Jeżeli chodzi o Kraje mantryjskie:
- Kolaszyn jest Republiką. 100posłówwybbieranych w referendach.
- Dynezja jest monarchią konstytucyjną, przy czym Król ma dwa prawa głosu (jakby 2posłów)
- Morynia jest Republiką Federalną złożoną z 7landów


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Artaxes
Dołączył: 01 Paź 2008
Posty: 2009
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Aryanam Vaej

PostWysłany: Pon 20:47, 27 Kwi 2009    Temat postu:

W Pleromie są następujące typy ustrojów:

Demoncraft (nie wiem jak lepiej nazwać) - władza przechodzi w pierwsze lepsze ręce, tj. może zostać odziedziczona (jednak b. rzadko bywa przekazywana tym sposobem), wysłużona (wojsko obwołuje władcą najlepszego z dowódców lub dowódcy dzielą się władzą) lub ofiarowana (np. dalszemu krewnemu przez władcę, jeżeli wojsko nie ma nic przeciwko). W krajach środkowoasuryjskich formy tzw. 'kupna władzy' oraz wyboru mocą ludu uważane są za haniebne i niehonorowe (co nie znaczy, że się nie zdarzają, co wtedy staje się przyczyną zajazdów).
Władza niemal absolutna, polegająca na fanatycznym respektowaniu kodeksu honorowego i tradycji. W sprawowaniu władzy pomaga rozbudowany aparat administracji wojskowej. Nie liczy się interes jednostki, a tzw. 'dobro całości'.
Ustrój spotykany wyłącznie w Iperium Asuryjskim, Imperium Poizentu ('łagodniejsza' forma, ze znacznie silniejszą warstwą kapłanów) i w Numie.

Monarchia teokratyczna (absolutystyczna) - jakby połączenie ustroju Francji z epoki "Króla-Słońce" z ustrojem Kalifatu Umajjadów.
Imperium Nippya, Azkatlan.

Republika teokratyczna - władzę współdzieli zgromadzenie przywódców religijnych. Trochę jak Afganistan wg Talibów :wink: .
Sehhan, Ninganta, Manunda.

Monarchia konstytucyjna (parlamentarna)
Tilan oraz dawne kolonie tego kraju.

Monarchia konstytucyjna (nieparlamentarna)
Państwa Nagów.

Republika autorytarna (demokratyczna)
Większość państw-spadkobierców Imperium Tanatyckiego (poza Numą), Wakanabran.

Republika demokratyczna
Dawne kolonie Lotorii.

Junta wojskowa
Mniejsze kraje rakszaskie, niektóre jakszyjskie (w tym Rigonaer).

Monarchia militarystyczna (autorytarna)
Lanka, Kauri, Sahkali(?), Anshan, Szatrukka

Despotyzm
Anoraj, Sahkali(?), Kastan, Tavriqi, państewka Mauranu i inne, połozone na uboczu.

Komunizm (stalinizm)
Guinfra (klimat syberyjski :wink: ), Lanzon (większa wyspa naprzeciw Kanbonsanu; jak Hajnan)

Komunizm (maoizm)
Angon, Kanbonsan (geograficznie jak Wietnam !)


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Artaxes dnia Wto 10:05, 28 Kwi 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Canis
Administrator
AdministratorDołączył: 07 Kwi 2006
Posty: 2381
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 36 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:10, 27 Kwi 2009    Temat postu:

Na razie mamy republikę (Amultia), federację (Ahtialia) i królestwo (Makratia) na Mikui. Btw., ostatnio Dynozaur zwrócił mi uwagę, że nie powinno być Amultia, tylko Amulcja i nie Makratia tylko Makracja. Ja to traktuję jako frazes już, ale chyba zmienię te egzonimy.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kwadracik
PaleoAdminDołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 3731
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 48 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Skierniewice

PostWysłany: Pon 21:38, 27 Kwi 2009    Temat postu:

Jeśli w oryginale jest Amultia i Ahtialia, to niby czemu? To nie słowa z łaciny ani egzonimi latynizujące, więc możesz zostawić w oryginale zamiast traktować jakby nazwali te kraje Rzymianie czy inni maniacy kultury antycznej Razz

W Jawie panują:

Demokracja - Mniej lub bardziej... Demokracja z pluralizmem partii politycznych to ustrój oficjalny Al-Dar. Władzę sprawują wybrane do senatu partie - w praktyce zatem partie uzyskujące zdecydowaną większość mogą robić rzeczy bardzo niedemokratyczne, w tym delegalizować inne partie. Nie istnieje jako taka konstytucja ani prezydent, funkcje reprezentacyjne spełnia kanclerz.

Dyrektoriat - Władza w Wolnej Republice, czyli kominet w liczbie kilkudziesięciu członków niebędący w stanie zdecydować o podstawowych zagadnieniach polityczno-ekonomicznych, sprawujący władzę absolutną nad wszystkimi dziedzinami życia. Spokrewnione z Anarchią (patrz niżej).

Monarchia - Monarchie dziedziczne są systemami panującymi w Kaurai Gur i Imperium Wysp, a niekiedy też w plemionach Gerajów z Wielkiej Dżungli. Monarchia Kaurai Gur cieszy się w innych krajach wyjątkowo złą sławą, a kaurajski tytuł "marsa" ("król") jest tożsamy z nieudolną dyktaturą.

Dyktatura - Dyktatury wojskowe spotyka się wśród Gerajów w Wielkiej Dżungli (zwykle sprawujące władze jedynie do śmierci dyktatora, która zazwyczaj nadchodzi bardzo szybko). Czysto seleńskim przykładem był Chayidar i państwo Chayidsavi, czyli wyrosła z demokracji dyktatura Nissajów.

Socjalizm - Idea, która w praktyce nigdy na Jawie nie została zastosowana, choć ma wielu zwolenników wśród terenów dawnego Chayidsavi i Wolnej Republiki. Głosi sprawiedliwość ekonomiczną, wyrównywanie szans, podział dóbr, i rebelię przeciwko innym - opresyjnym i burżujskim - formom władzy.

Legalizm - Ciekawy system, którego sztandarowym przykładem w historii było miasto handlowe Wendron, a który po jego upadkiem już nie funkcjonuje. Legalizm to forma anarchokapitalistycznego konstytucjalizmu (lub konstytucyjnego anarchokapitalizmu), gdzie najwyższą formą władzy jest niemalże niezmienialna konstytucja (zwana powszechnie "prawem"), a wykonanie jej założeń leży w interesie (i jest samo w sobie dobrym interesem) samych obywateli. Obok tego istnieje też bardziej osobowa władza, lecz raczej reprezentacyjna i silnie związana przez konstytucję.

Anarchia - System de facto w Jawie bardzo powszechny i najbardziej zróżnicowany. Możemy wyróżnić następujące podtypy:

Anarchia praktyczna - Czyli sytuacja, w której prawo istnieje, ale nie jest egzekwowane. Po wojnie bardzo powszechan na terenach niemalże całej Seleny. Sytuacja, upraszczając, przypomina coś w rodzaju amerykańskiego westernu - sytuację kontrolują osoby które biorą sprawy w swoje ręce. Czasem mają jakiś związek z "oficjalną" władzą, bardzo często nie.

Anarchia kulturowa - Sytuacja, w której prawo narzuca wyłącznie kultura, w której żyją jej członkowie. Bardzo powszechne wśród Gerajów i Kuanów, a niekiedy można mówić o takiej sytuacji w związku z powyższym, na terenach społeczności Ronanów, Belan i Nissajów, gdzie wykonywanie prawa wiąże się z przyjętą kulturą.

Anarchia zupełna - Na terenach nieobjętych prawem. Wiele obszarów Wielkiej Dżungli oraz obszary pod silnym działaniem blasku: Krater i Zakazana Strefa. Spróbujcie zaprowadzić władzę w miejscu, gdzie istoty żywe są w ciągu godziny przetapiane na coś innego i znacznie mniej żywego przez panujący klimat.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Conlanger Strona Główna -> Blokowisko Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin