Forum Conlanger Strona Główna Conlanger
Polskie Forum Językotwórców
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Alternatywna historia 'Die Wsielennaja'
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Conlanger Strona Główna -> Conworldy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vilén
Gość






PostWysłany: Pią 19:17, 07 Sie 2009    Temat postu:

nolik napisał:
Myślałem że cechą trockizmu w przeciwieństwie do stalinizmu i maoizmu był/jest nacisk na "samorząd robotniczy"

Ta, wiedziałem że się ktoś tego przyczepi ;P. Tylko z racji wcześniejszej śmierci Trockiego i braku Stalina, trockizm w althistorii różni się znacznie od trockizmu z realhistorii – nalezy pamiętać, że przed nastaniem ery Stalina, Trocki był zwolennikiem polityki leninowskiej, dopiero po nastaniu stalinizmu zwrócił się ku „samorządom robotniczym”. Tutaj zaś linia podziału jest inna, i wynika głównie z wewnętrznego konfliktu między NEP-em i socjalizmem w jednym kraju, a gospodarką bardziej komunistyczną i ideą permanentnej rewolucji (a także twardym kursem wobec jakichkolwiek sojuszów z kapitalistami).

Że tak powiem, parafrazując frakcję RWHO-wsko-Dynozaurowską – redefinka trockizmu w pełni świadoma.

Cytat:
Można prosić o rozwinięcie skrótu ?

Główny Zarząd Bezpieczeństwa Państwowego NKWD (Главное управление государственной безопасности).
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zavadzky
Moderator
Moderator



Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 1564
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 49 razy
Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Pią 19:21, 07 Sie 2009    Temat postu:

GUGB - Gławnoje Uprawlenije Gosudarstwiennoj Bezopastnosti, Główny Zarząd Bezpieczeństwa Państwowego NKWD. Za Wikipedią.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vilén
Gość






PostWysłany: Sob 20:35, 08 Sie 2009    Temat postu:

Deng Xiaoping z kraju Rad

Jakim cudem Andropowowi udało się dojść w 1978 roku do władzy, pozostaje do dziś nierozwiązaną zagadką. Najbardziej rozpowszechnioną teorią jest, że Andropow był w posiadaniu kompromitujących dla sawczenkowskiego betonu materiałów z racji swego szefowstwa nad GUGB. No ale mniejsza o to.

Andropow, podczas swych krótkich, 6-letnich rządów próbował wprowadzić pewne reformy w Związku Radzieckim – m.in. udało mu się doprowadzić do wymiany kadr w partii i rządzie, ograniczyć w znacznym stopniu korupcję; doprowadził on także do przywrócenia odsuniętej 20 lat wcześniej polityki NEP-u. Jak już wcześniej wspomniano, rozwiązał on także istniejący od czasów rewolucji system łagrów, choć i tak znacznie zredukowany od czasu II wojny światowej (i z racji braku Stalina, nie rozrośnięty aż za bardzo).

Niestety, po ciężkiej chorobie, Jurij Andropow zmarł. Władzę po nim przejął jego bliski współpracownik i zwolennik reform, Michaił Gorbaczow. Jednak w przeciwieństwie do realhistorii, dzięki dłuższym rządom Andropowa wymiana kadr partyjnych poszła o wiele dalej, przez co Gorbaczow cieszył się większym wsparciem dla reform. Do reform Gorbaczowa można zaliczyć:

— Dekolektywizację gospodarki na wsiach; zwiększenie w gospodarce swobód oraz elementów wolnego rynku (głównie w dziedzinie przemysłu lekkiego i usług); restrukuryzacja zarządzania przedsiębiorstw państwowych.
— Dopuszczenie w kraju działania inwestorów zagranicznych w tzw. specjalnych strefach ekonomicznych; a także ożywienie handlu zagranicznego z państwami kapitalistycznymi.
— Częściowe zwiększenie swobód obywatelskich, zwiększenie pluralizmu w mediach oraz zwiększenie wolności publikacji. Częściowe zwiększenie roli mechanizmów demokratycznych w rządzie i partii. Jednakże te reformy nie poszły aż tak daleko, jak w realhistorii, przez co nie wywołały aż takich skutków, które w realhistorii doprowadziły do upadku ZSRR.

Mimo tych reform, opozycja przeciw władzy radzieckiej rosła, i skulminowała się w 1988 roku, podczas masowych demonstracji w Moskwie oraz w pozostałych częściach. Wszelkie manifestacje zostały jednak stłumione siłą i doprowadziły do wstrzymania, a nawet częściowego odwrócenia reform mających na celu zwiększenie swobód obywatelskich.

Ocena reform Gorbaczowa jest niejednoznaczna. Z jednej strony, wzmocniły one gospodarkę i przeciwdziałały one upadkowi ZSRR; z drugiej zaś strony, Gorbaczow oskarżany był o pogłebienie się nierówności społecznych w ZSRR, a także korupcji i samowoli ze strony sektora prywatnego. W dodatku ZSRR zaczęty został być targanym przez rozliczne konflikty na tle narodowościowym, zwiększyła się także przestępczość.

ZSRR współcześnie

Liderem wewnątrzpartyjnej opozycji przeciw rządom Gorbaczowa stał się w latach 90. relatywnie młody, urodzony podczas II wojny światowej przedstawiciel skrzydła „betonu”, Giennadij Ziuganow. W dodatku w roku 1998 doszło w ZSRR do znacznego kryzysu gospodarczego spowodowanego obniżeniem koniunktury na światowym rynku. Oczywiście wina za to spadła na samego Gorbaczowa, którego oskarżano o to, że przez swoje prokapitalistyczne tendencje doprowadził do znacznego uzależnienia gospodarki radzieckiej od wpływów światowego rynku – bądź co bądź, ZSRR za czasów Lenina i Bucharina dzięki swojej socjalistycznej polityce ekonomicznej był jedynym krajem na świecie, który uniknął skutków Wielkiego Kryzysu.

W takiej sytuacji, Michaił Gorbaczow zrezygnował w 1999 roku ze wszelkich stanowisk państwowych i partyjnych. Władzę po nim przejął – bez zaskoczenia – lider niezadowolonych, Giennadij Ziuganow.

Ziuganow prowadził politykę „powrotu do socjalizmu z czasów sprzed Gorbaczowa”. Wpływy obcego kapitału zostały ograniczone, wiele dużych przedsiębiorstw zostało znacjonalizowanych. Rok 2003 przyniósł także ponowne otwarcie pierwszego od 1986 roku kołchozu, które zostały zlikwidowane w ramach reform przez Gorbaczowa.

W kwestiach politycznych, Ziuganow postawił na bardziej autokratyczny styl sprawowania władzy od Gorbaczowa – wiele prodemokratycznych reform z czasów Gorbaczowa zostało cofnięte, zwiększyła się siła władz centralnych. W kwestii narodowościowej zaś, Ziuganow postawił na „radziecki nacjonalizm”, a także coraz większe podkreślanie ogólnoradzieckiej jedności narodowej, zarówno w sferze propagandowej, jak i w sferze polityki wewnętrznej, co przejawia się m.in. w większej centralizacji państwa i mniejszej roli lokalnych organów republik związkowych.

Jednak mimo polityki Ziuganowa, stopień demokracji w ZSRR i tak jest znacznie większy, niż to był za czasów Bucharina, Sawczenki, czy też realhistorycznego Breżniewa, i nie zdołały tego zmienić nawet ziuganowowskie antydemokratyczne reformy. Rządy Ziuganowa doprowadziły także do wzmocnienia pozycji ZSRR w świecie, i doprowadziły do odzyskania jego statusu jako światowej potęgi.

W roku 2009 przypadło dziesięciolecie panowania Giennadija Ziuganowa nad ZSRR. Co będzie dalej? Nie wiadomo. Aczkolwiek warto zauważyć jedno – althistoryczny ZSRR różni się bardzo znacznie od ZSRR z realhistorii. A to tylko przez to, że Trocki umarł wcześniej niż Lenin…


Ostatnio zmieniony przez Vilén dnia Sob 20:36, 08 Sie 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kwadracik
PaleoAdmin



Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 3731
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 48 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Skierniewice

PostWysłany: Sob 21:04, 08 Sie 2009    Temat postu:

Wiesz, przy mojej znajomości historii mógłbyś to wydać w jakimś podręczniku i nie widziałbym większych różnic Razz

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vilén
Gość






PostWysłany: Sob 21:11, 08 Sie 2009    Temat postu:

Kwadracik napisał:
Wiesz, przy mojej znajomości historii mógłbyś to wydać w jakimś podręczniku i nie widziałbym większych różnic :P

Nie zorientowałbyś się, że 20 lat temu ZSRR został rozwiązany? ;P
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dynozaur
Gniewny preskryptywista



Dołączył: 01 Paź 2008
Posty: 2119
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 25 razy
Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Nie 9:08, 09 Sie 2009    Temat postu:

Paweł Ciupak napisał:

Nie zorientowałbyś się, że 20 lat temu ZSRR został rozwiązany? ;P


Ja akurat bym się nie zorjentował, gdybym nie usłyszał niedawno w masowych medjach o poczynaniach cara Wladimira...


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Dynozaur dnia Nie 9:12, 09 Sie 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vilén
Gość






PostWysłany: Pią 15:49, 28 Sie 2009    Temat postu:

Nowa współczesna mapa Europy i dwie historyczne z 1912 i 1921 roku:

Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vilén
Gość






PostWysłany: Śro 0:16, 09 Wrz 2009    Temat postu:

Ponieważ najszła mnie wena kartograficzna, przedstawiam oto mapę podziału administracyjnego Republiki Mazowieckiej:



Mazowsze podzielonie jest na 26 województw (z czego jedno nazywane jest województwem stołecznym), te zaś z kolei dzielą się na gminy oraz miasta (w tym miasto o szczególnym statusie z wewnętrznym podziałem na dzielnice jako pomocnicze jednostki administracyjne, Płock). Wzorowany jest on na francuskim systemie departamentów (małe jednostki, w miarę równe wielkością).

Podział ten wprowadzono w 1972 roku, i zastąpił on, powszechnie uważany za niewydolny, podział na 8 województw*, powiaty i gminy. Dodatkowym powodem zmiany była chęć zatarcia odzwierciedlenia przedwojennych granic państwowych, istniejącego w starym podziale.

* Kolejno: łôdzkê, kujawskê, płockê, pomorskê, pruskê, warćańskê, warmińskê, warszawskê.


Ostatnio zmieniony przez Vilén dnia Śro 0:16, 09 Wrz 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Canis
Administrator
Administrator



Dołączył: 07 Kwi 2006
Posty: 2381
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 36 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 6:14, 09 Wrz 2009    Temat postu:

Uff. Już się bałem, że Bydgoszcz wyłączysz z Rep. M., albo co gorsza, zrobisz w jedno województwo z Toruniem.
=DdDDd
Ciekawy pomysł na podział (pilskê O_o), choć zastanawiam się, czy nie umniejsza to wartości samego województwa :p Ale to nie Polska tylko republika Mazowiecka, więc.

Co do mapy z '21 - to żeś zajechał spiralą po kraju. xDDDD


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leto Atryda




Dołączył: 28 Sie 2007
Posty: 1597
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Arrakis

PostWysłany: Śro 6:58, 09 Wrz 2009    Temat postu:

RWHÔ napisał:
Ciekawy pomysł na podział (pilskê O_o)


[link widoczny dla zalogowanych]

Te ô i ê to tylko różnica w pisowni, czy jakaś althistowa polszczyzna ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vilén
Gość






PostWysłany: Śro 11:09, 09 Wrz 2009    Temat postu:

RWHÔ napisał:
Ciekawy pomysł na podział (pilskê O_o), choć zastanawiam się, czy nie umniejsza to wartości samego województwa :p

Wiesz, [link widoczny dla zalogowanych].

Leto Atryda napisał:
Te ô i ê to tylko różnica w pisowni, czy jakaś althistowa polszczyzna ?

Althistowa polszczyzna – a właściwie mazowiecczyzna.


Ostatnio zmieniony przez Vilén dnia Śro 14:46, 09 Wrz 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leto Atryda




Dołączył: 28 Sie 2007
Posty: 1597
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Arrakis

PostWysłany: Śro 11:24, 09 Wrz 2009    Temat postu:

Paweł Ciupak napisał:
Althistowa polszczyzna – a właściwie mazowiecczyzna.


Czym się różni od realhistorycznego dialektu mazowieckiego ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vilén
Gość






PostWysłany: Nie 23:28, 13 Wrz 2009    Temat postu:

Manii kartograficznej ciąg dalszy, tym razem mapa całego świata:

[link widoczny dla zalogowanych]

Pokolorowane [link widoczny dla zalogowanych]. Jeżeli pozostały jeszcze gdzieś jakieś kwadraciki na granicach to psiepjasiam.

I pytanie do forumowiczów – historię którego kolejnego państwa wymyślać najpierw?
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leto Atryda




Dołączył: 28 Sie 2007
Posty: 1597
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Arrakis

PostWysłany: Pon 7:29, 14 Wrz 2009    Temat postu:

Mazowsza i Litwy.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Artaxes




Dołączył: 01 Paź 2008
Posty: 2009
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Aryanam Vaej

PostWysłany: Pon 10:25, 14 Wrz 2009    Temat postu:

Jestem ciekaw co to za twór ta Lechska.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Conlanger Strona Główna -> Conworldy Wszystkie czasy w strefie GMT
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 3 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin