Forum Conlanger Strona Główna Conlanger
Polskie Forum Językotwórców
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Religie w waszych światach
Idź do strony 1, 2  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Conlanger Strona Główna -> Conworldy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zyx
Dołączył: 18 Paź 2005
Posty: 384
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:31, 25 Cze 2006    Temat postu: Religie w waszych światach

Dawno już tematu nie zakładałem Smile. W każdym razie opowiadajcie tutaj o religiach panujących w waszych światach.

W Yermenii istnieje kilka głównych religii, z czego jedna z nich jest "tą właściwą": sehaizm. W religii tej Stwórca powołał do istnienia Wielką Konsolę, aby mieć jak się zrelaksować po ciężkiej robocie (jakiej - nie wiadomo). Do kompletu stworzył sobie świat, ludzi, bogów itd. aby się oni tam wyszkolili i aby było z kim rozegrać Wielki Turniej. Kolejnymi ważnymi pojęciami są COŚ i NIC. NIC, wbrew pozorom, to wszystko, co istnieje oraz nie istnieje; COŚ to część "NIC" będąca zwyczajnym, materialnym wszechświatem. Z takiego połączenia wynika kilka bardzo istotnych dla Yermenii rzeczy:
- matematyka alternatywna - czyli matematyka obowiązująca w NIC, w której absolutnie wszystko jest dozwolone (dzięki temu Stwórca jest wszechmogący). Matematyka klasyczna jest szczególnym przypadkiem matematyki alternatywnej.
- informatyka alternatywna - zajmuje się zagadnieniami związanymi z alternatywnym programowaniem alternatywnych komputerów (głównie działających w środowisku matematyki alternatywnej, czyli w praktyce Wielkiej Konsoli). Jest nauką teoretyczną, choć niektóre jej zagadnienia mogą być w przybliżeniu modelowane na tradycyjnych superkomputerach. Pewne cechy informatyki alternatywnej odnajdujemy w komputerach kwantowych.

Sehaizm wywodzi się z Dekanizmu i został "objawiony" w 314 roku przez proroka Seaha. Założył on m.in. wydawnictwo Seahis Verbum publikujące dzieła o tematyce religijno-preinformatycznej. Jego pierwszym tworem było przeredagowanie istniejących dotychczas dwóch woluminów Świętych Ksiąg dekańskich i dopisanie trzech nowych. Są one obecnie podstawą religii sehaickiej. Pełen wykaz wygląda tak:

Wolumin 1: Historia początku
- Księga początków
- Księga życia
- Księga natury
- Księga prawa ludu
- Księga Namiestników
- Księga Faldasa
- Historia Narodu Dekańskiego
Wolumin 2: Prawda i Radość
- Księga Prawdy
- Księga Przychodów i Rozchodów (Pałac Namiestnikowski, NIC) - upubliczniona z powodu dziury budżetowej na wniosek komisji śledczej.
- Księga Proroka Tehaleszy
- Księga Prorokini Elzedy
- Księga Nauk
- Księga Kapłanów
- Księga Proroka Saldona
- Psalmy i Modlitwy Na Każdą Okazję
Wolumin 3: Sehaizm
- Dzieje Proroka Seaha
- Inne Dzieje Proroka Seaha
- Nowe Dzieje Proroka Seaha (Bestseller r. 317)
- Tajemne Dzieje Proroka Seaha
- Seah kontra Iberykodzi
- Nowe Dzieje Proroka Seaha 2 (Bestseller r. 321, teatr. 323)
- Specyfikacja Techniczna Wielkiej Konsoli
- Księga Turnieju
- Księga Algorytmów
Wolumin 4: Wiara I Konsola
- O harmonii życia
- O życiu wiecznym
- O apostolstwie
- O prawach ludzkich
- O wolności
- O zgromadzeniach w imię Konsoli
- O poście
- O innych rzeczach
Piąty Wolumin:
- Korespondencja Augusta 1
- Korespondencja Augusta 2
- Korespondencja Augusta 3
- Korespondencja Augusta 4
- Korespondencja Augusta 5
- Korespondencja Augusta 6
- Korespondencja Geriusa 1
- Korespondencja Geriusa 2
- Korespondencja Geriusa 3
- Korespondencja Geriusa 4
- Korespondencja Juliusza 1
- Korespondencja Juliusza 2
- Widzenie Tomasza 1
- Widzenie Tomasza 2
- Widzenie Tomasza 3: Apokalipsa
- Epilog (od wydawcy)

W woluminie V cała seria "korespondencji" to po prostu opublikowana korespondencja tej trójki Bogu ducha winnych ludzi, a "Widzenie Tomasza" opisuje trzy widzenia Tomasza z kapłanem dusz, dzisiaj zwanym psychologiem.

W imieniu Stwórcy planetą Zea zarządza grupa Namiestników rezydujących na jednym z poziomów NIC, w którym znajdują się:
- pałac
- serwer
- Boże Działo (wysyła nowe dusze na Zeę)
- zaświaty - miejsce dla zmarłych dusz
- przedświaty - przejście graniczne z Zeą
- obokświaty - poczekalnia dla tych, co są w stanie śmierci klinicznej lub podobnych
- łącze szerokopasmowe z Zeą
Namiestnicy to:
- Vanael (powietrze + zarząd)
- Elgevu Ari Meeloto (woda)
- Kaniral (pierwotnie I Sekretarz Partii, lecz ostatecznie dostał ziemię)
- Wielki Fubu (public relations, jego ulubionym zajęciem jest schodzenie na Zeę, zawsze zostawia po sobie tony artefaktów)
- Mały Fubu (serwer i te sprawy)

Pierwotnie było jeszcze dwóch dodatkowych namiestników: Mealos i Siphoe. Jednak zbuntowali się oni przeciwko Stwórcy i tak powstało ZŁO, które chce zorganizować antyturniej Smile. Jest też wiele innych pomniejszych istot duchowych.

Zarysy tej religii istniały już długo, ale bez informatyki. Pewnego razu dyskutowałem sobie z kolegą, próbując wymyślić jakąś oryginalną religię dla Yermenii. Próbowaliśmy podejść do problemu praktycznie, ale ze względu na marne rezultaty, zacząłem w końcu rzucać: "No ja nie wiem! W Indiach modlą się do oświeconego człowieka, w Japonii wierzą w Nintendo (tu jeszcze była długa lista)". Kolega zaczął się śmiać, pytam się go, z czego, a on powiedział, że to Nintendo go rozbawiło. Nagle nas wtedy olśniło i tak powstał miks religii oraz informatyki, który mieliście okazję właśnie przeczytać Smile.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kwadracik
PaleoAdminDołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 3731
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 48 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Skierniewice

PostWysłany: Pon 5:21, 26 Cze 2006    Temat postu:

Bardzo ciekawe Wink Podoba mi się.

W świecie Nowych Indii jest kilka religii, po części opartych na istniejących jako że jest to alternatywna rzeczywistość przyszłości.

Uniwersalizm to religia samych Nowych Indii, łącząca kult nauki i elementy panteizmu. Najwyższą "boskość" stanowi sam Wszechświat, określany często jako "Niesubiektywny" (ang. the Insubjective) lub jako "organizm Boga" (ludzi i inne stworzenia określa się czasem jako "komórki organizmu Boga") - choć w uniwersalizmie występuje wiele innych, mniej lub bardziej poetyckich określeń Wszechświata. Podstawowe założenia religii to wcześniej wyrażony panteizm, wiara w sens istnienia Wszechświata dla samego Wszechświata (nie zaś dla jego elementów, w tym ludzi), często występuje też wiara w przyczynowość lub świadomość Wszechświata (który jest często określany jak żywy organizm).

Z określeniem "Niesubiektywny" wiąże się pojęcie subiektywności, dotyczące stanu egzystencji człowieka. Subiektywność wyraża się w tym, że każdy człowiek jest ograniczony czasem i przestrzenią, oraz własną biologią i stanem istnienia. Stan "niesubiektywności" moźna osiągnąć poprzez śmierć ("połączenie z Niesubiektywnym") lub przez wyzwolenie umysłu z wpływów tradycji, wychowania, a wreszcie nawet biologii.

Dodatkowo, wartością w uniwersalizmie jest logika (definiowana różnie), co związane jest z założeniem, że sam Wszechświat jest fundamentalnie logiczny.

Uniwersalizm nie jest religią jednolitą, ale powyższy opis stanowi jego "podstawową" formę. Wielu wyznawców uniwersalizmu dorzuca do niego elementy lokalne, np. wiarę w przeznaczenie, reinkarnację, karmę, teistyczne podejście do Wszechświata, etc.

Wszechislam (lub Panislam) - Trzeci wielki odłam islamu w świecie Nowych Indii. Wszechislam jest islamem "zreformowanym", odrzucającym wiele elementów tradycji i prawa. Koran jest tłumaczony na języki lokalne, w językach lokalnych jest też często prowadzona modlitwa, a wiele przepisów religii ulega zmianie (np. hadż czy obrót w kierunku Mekki nie są wymagane). Ideą wszechislamu jest rozpowszechnienie religii muzułmańskiej na cały świat.

Pang Neng - Religijna filozofia Chin (choć często potępiana przez Partię), uznająca boskość samego człowieka, zarówno w wymiarze wybitnych jednostek jak i całej ludzkości. Ludzie są według Pang Neng najwyższym dziełem ewolucji i dzięki swojej potędze posiadają władzę nad Ziemią.

Kościół Gnostycki - Religia oficjalnie stworzona w momencie zajęcia Watykanu przez faszystów i zmuszenia papieża do abdykacji. Gnostycyzm, w odróżnieniu od chrześcijaństwa, zakłada że Chrystus nie był synem Boga Hebrajczyków, ale innego, "prawdziwego" i przedwiecznego Boga, który miał wyzwolić ludzi spod władzy Demiurga. Kościół Gnostycki wskrzesił wiele terminów i idei oryginalnego gnostycyzmu, ale jego naczelną ideą było odcięcie religii od judaizmu i Żydów, prześladowanych w faszystowskich Włoszech.

Dodatkowo, w świece Nowych Indii istnieje wiele innych mniejszych religii i filozofii religijnych, np. popularne "wyznanie cierpienia", wg. którego cierpienie jest niezbędne do osiągnięcia doskonałości - element wiary często łączony z wiarą chrześcijańską lub islamską (wyznawcy tego poglądu dokonują licznych aktów rytualnego samookaleczenia).

Najbardziej radykalną odmianą powyższego poglądu just "wyznanie śmierci", popularne wśród członków obecnie nieistniejącego kultu na obszarze islamskiej Persji, którzy wykorzystywali pewien narkotyk do wzbudzenia stanu śmierci klinicznej. "Przejście przez śmierć" stanowiło formę religijnej inicjacji, choć w rzeczywistości wielu członków kultu ze wzbudzego stanu śmierci nie potrafiło "wyjść".

No, no chyba tyle. Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rémy
Dołączył: 03 Gru 2005
Posty: 1828
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: PL76200

PostWysłany: Pon 11:51, 26 Cze 2006    Temat postu:

Ancora opiera się na dwóch kultach, światła i ciemności. Uśpiony kult półmroku nadal ma wyznawców, ale nawet najbardziej zagorzali fanatycy się od niego odwracają. Elfy, gdy jeszcze były tymi dobrymi istotami które znamy między innymi z książek Tolkiena, wyznawały kult światła. Teraz jednak zaczęli wyświęcać różne dziwne rzeczy, które, co zadziwiające, odpowiadają na ich modły. Krasnoludy również mają swój panteon bóstw, jednak często nie wyznają żadnej religii. Oto szczegóły:

Kult ciemności, którego najwyższa świątynia znajduje się na wyspie Lyth, w miasteczku Darkmoor, wyznawany jest głównie przez nekromantów i ludzi spod ciemnej gwiazdy, a także takie stworzenia jak wyżsi nieumarli, harpie, meduzy, nagi. Za święte stworzenie tego wyznania uznaje się błędnego ognika, gdyż wykorzystuje on światło - świętość dla wrogiego wyznania - do mamienia i zwodzenia ludzi. Kapłanów tego wyznania nazywa się Siewcami Cieni.

Wszystkie podstawy kultu ciemności zebrane są w Pustej Księdze. Wbrew nazwie, jest to dość gruby wolumin liczący 13 rozdziałów. Pełne wersje znajdują się w każdej świątyni, natomiast wyznawcy dostają tzw. Srebrny Zwój, w którym zebrane jest 130 najważniejszych zdań - po dziesięć z każdego rozdzału Księgi.

Rozdziały Pustej Księgi opisują:
1. Zesłanie człowieka na Ancorę
2. Odkrycie Zła
3. Sztorm Mocy (pojawienie się Magii Ciemności i nekromancji)
4. Wieczną Noc (rok 2900 przed nową erą, miało wtedy miejsce wielkie zaćmienie słońca. Moce Siewców Cieni zatrzymały księżyc w taki sposób, żeby na pewnym pasie ziemi wiecznie panowała noc. Obecnie księżyc znowu się przemieszcza, ale zacienione wtedy ziemie uchodzą za przeklęte i są wylęgarnią potworów)
5. Przekleństwo Julii (przekleństwo, zesłane przez elficką boginię Julię na nekromantów)
6. Misterium I
7. Misterium II
8. Misterium III
9. Historię pierwszego licza.
10. Wyzwanie Ciemnosci (próbę, którą przechodzą nekromanci i Siewcy Cieni chcący przemienić się w licze)
11. Księżycowy Sztylet (historię najważniejszej relikwii kultu ciemności)
12. Przekleństwo Tatiany (przekleństwo rzucone przez Siewczynię Cieni Tatianę na elfy)
13. Lacrimosa

(pozostałe kulty w następnym poście, bo muszę lecieć już)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Canis
Administrator
AdministratorDołączył: 07 Kwi 2006
Posty: 2381
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 36 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:46, 26 Cze 2006    Temat postu:

Ciekawy temat. W Ahtialii zazwyczaj dominuje tzw. Kult Iskry Wink Wiara polegająca m.inn. na tym, że masz jedno życie i musisz je wykorzystać, by nie zrobić dobrych ani złych uczynków, ale by wywołać wśród ludzi szczerą wdzięczność Smile W tej wierze nie ma życia pozagrobowego, gdy człowiek umiera, iskra gaśnie.

Przy okazji, jest to osobiste wierzenie, nie czysta religia, obecność Kultu Iskry nie przeszkadza np. religii katolickiej w sensie np. wiary w Boga...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gwanunig
Dołączył: 22 Paź 2005
Posty: 550
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Katowice

PostWysłany: Pon 16:04, 26 Cze 2006    Temat postu:

Mówiąc o Amerterze ludzkim zacznę od małej religii, religii Meze:

Na początku cytaty z Drugiej Księgi odnoszące się do tej religii:
"Zapewne ten Bu’uzis jest niczym ogień piekielny, który spalić może pustynię! Zapewne zawsze walczył z nim Spel’n ix, w którego wierzymy tak jak i wy!" (król Meze Aliaka-tul)
"Padniesz królu i spłoniesz wśród miasta. A twoi zabalsamowani przodkowie nie odpoczną snem wiecznym, gdyż ich ciała zostaną zbezczeszczone." (Cesiea z Minu do króla Meze)
"Ludu Wybrany! (..) Czy zapomnieliście, że stare legendy mówią o chodzących trupach." (król Meze do Mezetyjczyków)

I cytat z Wielkiego Spisu Sił:
"Kapłani z Meze potrafili rzucić kilka czarów, a zakładali na siebie białe szaty sięgające ziemi i golili sobie głowy. Dzierżyli drewniane laski, lecz nie nosili innej broni."

Stąd można wywnioskować kilka rzeczy:
- Jako lud żyjący na pustyni Mezetyjczycy boją się jej i czczą ją. Pokonanie jej jest niemożliwe, może tego dokonać tylko "ogień piekielny". Wychodzi na to, iż wierzą oni w życie pozagrobowe i że mają oni tam jakieś gorące piekło - gorący kraj, gorące zaświaty. Jednocześnie zapewne istnieje jakieś niebo, w którym znajdują się ci, którzy posiadają zabalsamowane niezbeszczeszczone ciała. Odpoczywa się w nim "snem wiecznym" (w orginale jest tak dosłownie podane, a we Wspólnym takie powiedzenie nie występuje).
- Wiara w legendy jest ciągle żywa. Być może opowiada się je podczas jakichś świąt.
- Mezetyjczycy są Ludem Wybranym (o dziwo niektóre z Ludów Pustyni opowiadają, iż "Lud Wybrany przez bogów, który wie, jak odpocząć snem wiecznym, żyje na południu pustyni"), a ich król jest święty.
- Kapłani nieużywają broni poza wspomnianą laską. Nie ma żadnej wzmianki o ich pozycji społecznej. Białe szaty symbolizują czystość moralną (zapewne też potrzebną do osiągnięcia nieba), a ogolone głowy - według niektórych hipotez chodzi o słońce (?).

Być może po przyłączeniu Meze do Aenu pojawi się więcej informacji o tym ludzie i jego religii.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Luntrus
Dołączył: 27 Paź 2007
Posty: 134
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:29, 12 Gru 2007    Temat postu:Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Luntrus dnia Wto 16:01, 13 Maj 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zavadzky
Moderator
ModeratorDołączył: 04 Mar 2006
Posty: 1564
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 49 razy
Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Śro 21:24, 12 Gru 2007    Temat postu:

Cytat:
Pewnego razu żył sobie człowiek o imieniu Adam. Miał 11 lat. Jego brat miał ich 25 i żenił się. Na weselu brata do Adama podeszła dwudziestoczteroletnia kobieta.


Pedofilka znaczy się?

Cytat:
-Witaj, jestem Małgorzata. Chciałabym zostać twoją partnerką. - powiedziała.


To facet powinien wykonać pierwszy krok, poza tym NIGDY nie zarywa się do kogoś stwierdzając "chcę być z tobą" Razz


Cytat:
Jednak Adam odrzucił jej zaloty. Wtedy Małgorzata zezłościła się. Znalazła sobie Łukasza, który zgodził się zostać jej partnerem. I z ich związku, za sprawą Zła, narodziły się Emsisy. Miały one zniszczyć Adama.

No przynajmniej happy end... Very Happy


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mônsterior
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 446
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:04, 13 Gru 2007    Temat postu:

Apeninowie tworzą osobny naród, ale w związku z tym, że jednocześnie są Włochami, głównym ich wyznaniem jest katolicyzm; notuje się jednak coraz częściej, iż mieszkańcy Apenii stają się laikami.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vilén
Gość


PostWysłany: Czw 19:08, 13 Gru 2007    Temat postu:

Normlpfersonn napisał:
notuje się jednak coraz częściej, iż mieszkańcy Apenii stają się laikami.

Ależ zgubny wpływ ma ten katolicyzm, skoro przez niego często ludzie stają się laikami, szkoda tylko że nie wiemy w jakiej dziedzinie…
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vilén
Gość


PostWysłany: Czw 19:31, 13 Gru 2007    Temat postu:

nolik napisał:
Na pewno nie w dziedzinie seksu i przemocy, skoro do kanonu katolickiego wchodzi Pieśń nad Pieśniami i Księga Judyty. Powinni chociaż oznaczyć je czerwonymi kwadracikami. :wink:

Ej, czerwonych kwadracików już od 2 lat nie ma, teraz jest czerwone kółeczko ;).
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leto Atryda
Dołączył: 28 Sie 2007
Posty: 1597
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Arrakis

PostWysłany: Czw 19:42, 13 Gru 2007    Temat postu:

Paweł Ciupak napisał:
czerwonych kwadracików już od 2 lat nie ma, teraz jest czerwone kółeczko Wink.


Boją się oskarżeń o rewolucyjny antypreskryptywizm?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kwadracik
PaleoAdminDołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 3731
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 48 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Skierniewice

PostWysłany: Czw 21:35, 13 Gru 2007    Temat postu:

Zielony kwadracik: Nie zawiera elementów obraźliwych językoznawczo.
Żółty kwadracik: Może zawierać elementy sugerujące eurocentryzm.
Czerwony kwadracik: Zawiera dużą dozę preskryptywizmu! Trzymajcie dzieci z daleka!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zavadzky
Moderator
ModeratorDołączył: 04 Mar 2006
Posty: 1564
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 49 razy
Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Czw 21:44, 13 Gru 2007    Temat postu:


Zawiera treści homoseksualne.

---post właściwy---

W Cerolii kulty religijne powoli giną. Dawniej istniał kult Boga (po prostu tak go nazywali, cer. Da), ale po wojnach religijnych coraz więcej ludzi używało umysłu i wiara zaczęła zanikać. Dzisiaj wiara staje się powoli synonimem zamkniętego umysłu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Constantine Frank Hawkman
Gość


PostWysłany: Nie 4:08, 27 Kwi 2008    Temat postu:

Rozwinięty politeizm opierający się na kulcie żywiołów, zjawisk atmosferycznych oraz ich personifikacji jako postaci mitycznych herosów, którzy w wyniku tego stawali się bogami (w j. Achirchira : Diwa). Każdy może zostać bogiem, każdy boga spotkać może - z śmiertelnym (Zuradiwa - Źli Bogowie) lub nie skutkiem. Istnienie poważanej kasty kapłanów. Bóstwa wpadają na uroczystości (imprezki z dobrym jadłem i niezgorszym napitkiem). Złe bóstwa na imprezki nie wpadają, a jak już to po to, by nabroić - często ze skutkiem śmiertelnym dla pewnej liczby biesiadników. Chcą wprowadzić totalitaryzm, gdzie wszyscy będą niewolnikami za wyjątkiem Zuradiwa. O dziwo mają zwolenników - na ogół wśród złych ludzi, ale zawsze zwolenników.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
varpho
Dołączył: 02 Paź 2007
Posty: 1321
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Tomaszów / Wawa

PostWysłany: Śro 22:50, 25 Lut 2009    Temat postu: Re: Religie w waszych światach

Zyx napisał:

- Vanael (powietrze + zarząd)


hehe, w moim conworldzie Vanael to był pseudonim, który sobie wybrał założyciel Pramoryhiańskiej Świątyni Czcicieli Trójcy Prawdziwej, z której rozwinął się następnie Powszechny Kościół Arakariański. vanaelici - bo tak nazywano wiernych tej religii [sami siebie woleli nazywać arakarianami] wyznawali synkretyzm chrześcijaństwa i politeizmu dawnego imperium wysp... ale długo by pisać... zresztą nie wiem, ile z tego jeszcze pamiętam.
na razie napiszę tyle, że większość wyznań w moim conworldzie w czasach odpowiadających współczesnym to wyznania chrześcijańskie lub chcące się do chrześcijańskich zaliczać. Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Conlanger Strona Główna -> Conworldy Wszystkie czasy w strefie GMT
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin